en fr de es pl sk

Slovensko

Viera a spiritualita, poznanie a sebapoznanie, objavenie svojich hraníc, turistika a umenie, príroda a človek, zážitok a hra, cesta a legenda, to všetko tvorí príťažlivý celok uprostred reality našej doby, ktorý priťahuje každoročne tisíce ľudí.

Západná cesta

Z historického centra Trnavy od františkánskeho kostola sv. Jakuba vedie trasa Jakubskej cesty cez prostredie viníc a lesov v Malých Karpatoch cez Pezinok (kláštor kapucínov), Svätý Jur a Kamzík do Bratislavy (objavené historické základy kostola sv. Jakuba sa nachádzajú pri Starej tržnici v Starom meste). Z Bratislavy – Petržalky vedie cez dedinku Wolfsthal do ďalších regiónov Rakúska. Jakubská cesta potom z Rakúska cez Nemecko, Švajčiarsko, Francúzsko vedie do Compostely v Španielsku.

Severná cesta

Jakubská cesta začína v Žiline pri Budatínskom zámku a vedie cez Kysucké Nové Mesto (kostol sv. Jakuba Staršieho) a horu Živčáková pri Turzovke do Trojmedzia v regióne Kysuce, kde sa stretávajú v jednom bode hranice Slovenska, Poľska a Česka. Na tejto trase postupne pribudnú pútnické body Jakubskej cesty.

Východná cesta

Jakubská cesta začína v Košiciach na ulici Komenského pri Dome jezuitov (prvú pečať Jakubskej cesty možno získať v Košiciach aj u augustiniánov na Furči alebo v Dóme sv. Alžbety, prípadne v dome Koinonia Ján Krstiteľ vo Vyšnom Klátove vzdialenom 10 km od Košíc) a pokračuje cez Čermeľ a Bankov na Jahodnú cez Predné Holisko a Kojšovskú hoľu (1246 m.n.m.), Perlovú dolinu do Gelnice. Z Gelnice vedie Jakubská cesta cez Thurzov a Plejsy na Spišský hrad a ďalej do Levoče /pečať v Múzeu – Stará radnica, chrám sv. Jakuba s oltárom majstra Pavla z Levoče/. Celá trasa je označená žltou šípkou a informačnou tabuľou na Jakubskej ceste s popisom miesta a myšlienkou na ďalší úsek cesty. Druhá časť tejto východnej trasy (nazývaná Spišská) vedie z Levoče do Kežmarku (v tomto meste sú označené na trase aj jakubské mušle) potom cez Podolínec, Kúpele Vyšné Ružbachy a Litmanovú na Eliášovku , kde sa napája na trasu Jakubskej cesty v Poľsku. Ako alternatívu možno putovať po Jakubskej ceste z Červeného kláštora cez Litmanovú na Eliášovku (1023 m.n.m.) alebo z Litmanovej prejsť celodennú cestu cez Lesnicu do Červeného Kláštora.