sk

297 km putovali pešo v 7 krajinách pútnici po Európskej Jakubskej ceste. Pútnici z Francúzska, Slovinska, Poľska, ČR, Rakúska, Nemecka, Talianska, Španielska a Slovenska v čase od 25. júna do 25. júla 2019 na sviatok apoštola Jakuba staršieho absolvovali niekoľko zaujímavých historických návštev kláštorov v regiónoch na Európskej pútnickej Jakubskej ceste.

V programe nechýbali texty o sv. Jakubovi,  omše i modlitby za Európu a texty diela Roberta Schumana a pápeža Františka (Laudato si a Evangelii gaudium) i svedectvá Knihy pútnikov Jacobeo. Spoznávanie spoločných kultúrnych a duchovných koreňov Európy objavujú takto spoločne pútnici už 10 rokov. Toto leto putovali po trasách Jakubskej cesty do miest: Szcyrk, Sabinov, Levoča, Brno, Poysdorf, Maria Langegg, Vézelay, Oviedo a Compostela. ,,Regióny v Európe sú historicky i duchovne prepojené. Je veľkým darom, že to môžeme v reálnom prostredí dnes prejsť a tak sa navzájom inšpirovať.” odpovedala na otázku o možnostiach putovania otvorených hraníc Hana z Poľska, ktorá sa na púť Putovanie za Európu vydala už tretí krát. Manželia Lorenzovi ocenili čas byť viac v prírode a mať viac priestoru na modlitbu na rozhovor o veciach, na ktoré nie je v každodennom zhone čas. A deťom sa páčilo, že každý deň sme boli niekde inde a videli niečo nové.

Púť pomáhali organizovať aj Bratstva sw. Jakuba z Poľska, Jacobeo CZ, Jakobswege Austria, Camino Europe, Priatelia sv. Jakuba Slovensko, Confraternity Sancti Iacobi a Camino 1307. Na záver sa konala Európska prezentácia JACOBEO, kde bolo možné sa dozvedieť aj z histórie putovania i o konkrétnych akciách na Jakubskej ceste v období leta a jesene 2019 v jednotlivých krajinách.

Na úmysel pútnikov bola večer na sviatok apoštola Jakuba obetovaná sv. omša aj za všetkých pútnikov aby na ceste objavovali krásu prírody, chránili ju a načúvali Božiemu hlasu. Putovanie je inšpiráciou pre každú generáciu v každom ročnom období v priereze histórie i súčasnosti. Je cestou zmierenia medzi národmi i ľuďmi, objavením toho, na čo často zabúdame alebo to ľahko prehliadame.